"Good for behaviour, Good for achievement, Good for teaching & learning, Good for leadership & management" - Ofsted, 2013

Cedars Upper School

Cedars images

Staff

Leadership Team

Mr S Palmer Headteacher
Dr R Graham Deputy Headteacher 
Miss L Hines Deputy Headteacher
Miss M Norman Assistant Headteacher
 Mrs A Calloway  Assistant Headteacher - Head of Sixth Form

Teaching Staff

Mrs D Adams Team Leader Mathematics, AST, Lead Practitioner
Mrs S Agar Team Leader - Art
Mrs L Aiken Geography Teacher
Miss C Alloway Teacher of Science
Mr D Anderson Computing
Mrs C Barden-Marshall Team Leader - Mind Education
Mrs N Barnett Teacher of PSR
Mr L Beaumont Team Leader - Science
Mr S Berrisford Teacher of English, Film Studies
Ms B Bestic KS5 Co-ordinator, Psychology Teacher
Mrs C Benton Humanities Teacher
Mr S Birtles Team Leader - Computer Science
Mrs J Botfield Music and Media Teacher
Miss S Boyd Hair & Beauty
Mrs A Braithwaite Science Teacher
Miss M Buckman Mathematics Teacher
Mrs A Calloway Assistant Headteacher - Head of Sixth Form, Mathematics Teacher
Mr B Cadigan Team Leader of History
Mr M Calloway Science Teacher
Miss M Carter Hair & Beauty Tutor
Mr J Clarke Team Leader - CDT
Mrs L Cleaver Teacher of English
Mrs S Cooper Mathematics
Mrs M Cullen PE Teacher
Miss A Daligand Modern Foreign Languages Teacher
Mrs S Davidson Team Leader - Music
Mr C Dethick Teacher of PE, Maths
Mrs N de Voogt Teacher of PSR, Child Development
Mr J Douglas Science Teacher
Mrs H Douglas PE Teacher, Second in Department
Mrs C Dowden Modern Foreign Languages Teacher, in charge of French
Mrs N Dunning Head of House - Zambezi, PE Teacher
Mr V Edwards Mathematics Teacher, Cover Manager, Timetabler
Mrs L Ferguson- Moore Director of English
Mrs J Goddard Post 16 Functional Skills Teacher
Miss N Goodman English Teacher, Second in Department
Dr R Graham Deputy Headteacher, Modern Foreign Languages Teacher
Mr A Haycock Business Studies Teacher, Key Stage 4 Curriculum and Careers Coordinator
Mrs K Hanson Art Teacher
Miss M Halsall Science Teacher
Ms L Hines Deputy Headteacher, Teacher of Business Studies
Miss E Hutchings Team Leader - Art
Mrs S Jackson Science Teacher
Mr D Jones Teacher
Miss F Joseph Science
Mrs E Kealey Geography Teacher
Mr W Khokhar Science Teacher
Mr B Kinloch Team Leader - PE
Mrs B Law Teacher of Science
Mrs M Lawrence-Edwards Mathematics Teacher
Mrs N Linck MFL Teacher
Mr S Livesey Teacher of PE
Mrs B Lewis Mathematics Teacher, Second in Department
Miss M Levey English Teacher
Mrs J Lock Team Leader - Modern Foreign Languages
Mr A Manley Mathematics Teacher, Teaching & Learning Development
Mr J McInerney English Teacher
Miss K McIntosh Business Studies Team Leader
Ms F Moore Team Leader - Supported Learning
Miss M Norman Assistant Headteacher, Science Teacher
Mrs R Neal Drama Teacher
Mr S Monks Maths Teacher
Mr M Pantling Head of House - Orinoco, Business Studies Teacher
Mrs K Pantling Teacher of Textiles, Second in Department
Mrs E Parkes English
Miss J Plaster Teacher of DT
Miss S Redfearn Design & Technology
Mr J Risebrow PE Teacher, Head of House - Danube
Mr S Raven PSR Teacher
Mr N Samuel History Teacher
Mr P Simmonds DT Teacher
Mrs H Smith Head of House - Lena, PSR Teacher
Mr O Smith Music Teacher
Mr S Smith Science Teacher, in charge of Biology
Mr B Souter Teacher of PE
Miss L Stimpson Hair & Beauty
Miss V Tarry Teacher of History
Mrs J Vickery Mathematics Teacher, TLR KS5 - Mathematics
Mrs N Wells Hair & Beauty Tutor
Mr G Westoby Team Leader - PSR
Miss E Whalley English Teacher
Miss E Woolford English Teacher
Mrs H Wright Cover Supervisor
Mrs L Willis Team Leader - Supported Learning

Support Staff

Mrs C Allen Finance Assistant
Miss A Barcsa Home Economics Technician
Miss R Blades Manager of The Base
Miss D Bland Catering Assistant
Mr L Broxup 3G Pitch Manager
Mr J Butt Teaching Assistant
Mr W Cain Teaching Assistant
Mrs C Chiniah-Woodman Teaching Assistant
Mrs K Cookman CDT Technician
Miss J Cooper Pastoral Support Assistant
Mrs L Cooper Reprographics
Mrs T Critchley Attendance and Behavioural Administrator
Mrs A Duke Sixth Form Administrator
Ms L Forey Head's Personal Assistant
Mrs J Foskett Second in Department - Student Support Centre
Mrs S Freer Receptionist
Mrs C Heckford Teaching Assistant
Mr A Hodges Cover Supervisor
Mrs C Houghton Examinations Manager
Miss O Keen Teaching Assistant
Mr E Kelly Assistant Site Manager
Mrs K Lay Team Leader – Pupil Premium Learning
Mrs C Manning Bursar
Mr J Marchant Art Technician
Mrs G Maye Kitchen Assistant
Mr J Maye Climbing Wall Instructor
Ms A Mugaruka Teaching Assistant
Mrs A Nicholson Catering Assistant
Mrs V Nicholson Catering Assistant
Miss N Norley Teaching Assistant
Mrs A O'Donovan Librarian
Mrs S Perrin Senior Science Technician
Mrs D Peters Laboratory Technician
Ms H Pitkin Student Data Manager
Mrs C Powell Student Welfare Manager
Mr E Punter ICT Support Technician
Mr J Punter Site Agent
Mrs H Punter ICT Network Manager
Mrs J Russell Pastoral Administrator
Mr C Smith CDT Technician
Mrs M Stronach Teaching Assistant
Mrs L Swain Teaching Assistant
Mrs S Swain Science Technician
Miss C Tilbury Catering Assistant
Mrs D Townson Pastoral Support Assistant
Mrs J White Receptionist
Mrs Y Wiggins Administration Officer
Miss N Woodford Learning Mentor